Övrigt

Resultaten i Paralympics

2012-08-31 14:01 #0 av: Leffe

30 augusti

Bågskytte
Zandra Reppe kom sjua i rankingrundan

Goalball män
Sverige räckte inte riktigt. Det blev 9-2 till turkiet

Skytte
Lotta Hellsing kom 11 i kvalet

 

Anmäl
2012-09-01 01:27 #1 av: Leffe

31 augusti

Kula F42/44
Guldmedaljen till Jackie Christiansen från Danmark

Simning S11
försök 100 meter frisim S11
Maja Reichard 3: i heatet

försök 100 meter ryggsim S14
Pernilla Lindberg 4:a i heatet

Försök50 meter frisim S4
Christoffer Lindhe 4:a i heatet

Final 50 meter frisim S4
Christoffer Lindhe placering 7

Final 100 meter frisim S!!
Maja Reichard placering 7

Ridsport
Anita Johnsson och hästen Donar plats 11

Bågskytte
Individuellt Eliminations
Robert Larsson - Lee 7-3
Robert Larsson - Hanci 1-7
Zandra Reppe - Polegaeva 4-6

Goalball
Sverige - Brasilien 5-4

Judo
-63 kg
Nicolina Pernheim förlust mot Arce Payho
Nicolina Pernheim förlust mot Soazo

Bordtennis
Singel klass 10
Fredrik Andersson - Berecki 3-1

Singel klass 8
Fabian Ringnell - Csonka 0-3
Josefin Abrahamsson - Hailian

Singel klass 3
Alexander Ohgren - Pinas 3-1

Anmäl
2012-09-01 13:25 #2 av: Leffe

Skytte

Silvermedalj

Jonas Jakobsson

 

Anmäl
2012-09-02 00:12 #3 av: Leffe

Resultat 1 september

Goalball
Sverige - Storbritanien 3-3

Bordtennis
Singel klass 8 semifinaler
Emil Andersson - Csejtey 2-3
Josefin Abrahansson - Mao 0-3

Singel klass 3 semifinal
Anna-Carin Ahlquist - Kanova 3-0

Simning
400 meter fritt klass S6

Silvermedalj

Anders Olsson

Anmäl
2012-09-03 14:26 #4 av: Leffe

2 september

Simning
Försök 100 meter frisim
Världsrekord av Maja Reichard

Bordtennis
Singel klass 8

Bronsmedalj

Josefin Abrahamsson

Bordtennis
Singel klass 5

Bronsmedalj

Ingela Lundbäck

Anmäl
2012-09-03 14:29 #5 av: Leffe

3 september

Bordtennis
Singel klass 3

Guldmedalj

ANNA-CARIN AHLQUIST

Anmäl
2012-09-04 00:19 #6 av: Leffe

3 september

Bordtennis
Singel klass 8

Bronsmedalj

Emil Andersson

Simning
100 meter bröstsim klass SB11

Guldmedalj

MAJA REICHARD

Anmäl
2012-09-05 01:45 #7 av: Leffe

4 september

Ridsport
Dressyr
Anita Jonhsson slutade på tionde plats

Goalball
Herrar
Sverige - Finland 1-4 och Sverige är utslaget

Damer
Sverige - Australien 8-5 och Sverige är vidare till kvartsfinal

Friidrott
Längdhopp
Rickard Straht slutade på sjunde plats

Rullstol 100 meter
Gunilla Wallengren utslagen i försöken

Rullstolstennis
Singel herrar
Stefan Olsson är utslagen ur turneringen
Anders Hård är även han utslagen

Simning
80 meter frisim
Anders Olsson utslagen i försöken

Anmäl
2012-09-06 04:39 #8 av: Leffe

Resultat 5 september

Simning
100 meter fritt
Christoffer Lindhe slutade på sjätte plats

100 meter bröstsim
Anders Olsson slutade sexa

Bordtennis
Dubbeln
Fredrik Andersson och Linus Karlsson klara för kvartsfinal mot Polen
Anna-Carin Ahlquist och Ingela Lundbäck klara för semifinal mot Sydafrika
Fabian Rignell och Emil Andersson klara för kvartsfinal

Rullstolstennis
Dubbeln
Stefan Olsson och Peter Vikström klara för semifinal

Cykel
Tempo 16 km
essica Hedlund slutade på fjärde plats

Boccia
Christoffer Hagdahl utslagen i 16-delsfinalen

Skytte
50 m gevär helmatch

Guldmedalj

JONAS JACOBSSON

Anmäl
2012-09-07 12:23 #9 av: Leffe

Resultat 6 september

Bordtennis
Lag
Emil Andersson och Fabian Rignell förlorade i kvartsfinalen
Fredrik Andersson och Linus Karlsson förlorade också sin kvartsfinal

Friidrott
Rullstol 1500 meter
Gunilla Wallengren till final

200 meter
Per Jonsson utslagen i försöken

Simning
50 meter ryggsim
Jennie Ekström blev sexa i finalen

Skytte
Lotta Helsinger slutade 11 i försöken och utslagen

Goalball
Damer
Sverige förlorade semifinalen, som till slut fick avgöras med straffläggning

Rullstolstennis
Dubbeln
Stefan Olsson och Peter Vikström till final

Anmäl
2012-09-07 23:55 #10 av: Leffe

Resultat 7 september

Cykel
Linjelopp klass H4
Jessica Hedlund blev fyra bara sju sekunder från brons

Bordtennis
Anna-Carin Ahlquist och Ingela Lundbäck är i final mot Kina

Goalball
Herrar
Förlust mot Kanada med uddamålet. Oavgjort och Sverige hade varit i semifinal

Bronsmedalj

Svenska damlandslaget

Friidrott
Kula

Silvermedalj

Jeffrey Ige

Rullstolstennis
Dubbeln

Guldmedalj

STEFAN OLSSON
och
PETER VIKSTRÖM

 

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.