Resultaten i Paralympics
30 augusti
Bågskytte
Zandra Reppe kom sjua i rankingrundan
Goalball män
Sverige räckte inte riktigt. Det blev 9-2 till turkiet
Skytte
Lotta Hellsing kom 11 i kvalet
31 augusti
Kula F42/44
Guldmedaljen till Jackie Christiansen från Danmark
Simning S11
försök 100 meter frisim S11
Maja Reichard 3: i heatet
försök 100 meter ryggsim S14
Pernilla Lindberg 4:a i heatet
Försök50 meter frisim S4
Christoffer Lindhe 4:a i heatet
Final 50 meter frisim S4
Christoffer Lindhe placering 7
Final 100 meter frisim S!!
Maja Reichard placering 7
Ridsport
Anita Johnsson och hästen Donar plats 11
Bågskytte
Individuellt Eliminations
Robert Larsson - Lee 7-3
Robert Larsson - Hanci 1-7
Zandra Reppe - Polegaeva 4-6
Goalball
Sverige - Brasilien 5-4
Judo
-63 kg
Nicolina Pernheim förlust mot Arce Payho
Nicolina Pernheim förlust mot Soazo
Bordtennis
Singel klass 10
Fredrik Andersson - Berecki 3-1
Singel klass 8
Fabian Ringnell - Csonka 0-3
Josefin Abrahamsson - Hailian
Singel klass 3
Alexander Ohgren - Pinas 3-1
Skytte
Silvermedalj
Jonas Jakobsson
Resultat 1 september
Goalball
Sverige - Storbritanien 3-3
Bordtennis
Singel klass 8 semifinaler
Emil Andersson - Csejtey 2-3
Josefin Abrahansson - Mao 0-3
Singel klass 3 semifinal
Anna-Carin Ahlquist - Kanova 3-0
Simning
400 meter fritt klass S6
Silvermedalj
Anders Olsson
2 september
Simning
Försök 100 meter frisim
Världsrekord av Maja Reichard
Bordtennis
Singel klass 8
Bronsmedalj
Josefin Abrahamsson
Bordtennis
Singel klass 5
Bronsmedalj
Ingela Lundbäck
3 september
Bordtennis
Singel klass 3
Guldmedalj
ANNA-CARIN AHLQUIST
3 september
Bordtennis
Singel klass 8
Bronsmedalj
Emil Andersson
Simning
100 meter bröstsim klass SB11
Guldmedalj
MAJA REICHARD
4 september
Ridsport
Dressyr
Anita Jonhsson slutade på tionde plats
Goalball
Herrar
Sverige - Finland 1-4 och Sverige är utslaget
Damer
Sverige - Australien 8-5 och Sverige är vidare till kvartsfinal
Friidrott
Längdhopp
Rickard Straht slutade på sjunde plats
Rullstol 100 meter
Gunilla Wallengren utslagen i försöken
Rullstolstennis
Singel herrar
Stefan Olsson är utslagen ur turneringen
Anders Hård är även han utslagen
Simning
80 meter frisim
Anders Olsson utslagen i försöken
Resultat 5 september
Simning
100 meter fritt
Christoffer Lindhe slutade på sjätte plats
100 meter bröstsim
Anders Olsson slutade sexa
Bordtennis
Dubbeln
Fredrik Andersson och Linus Karlsson klara för kvartsfinal mot Polen
Anna-Carin Ahlquist och Ingela Lundbäck klara för semifinal mot Sydafrika
Fabian Rignell och Emil Andersson klara för kvartsfinal
Rullstolstennis
Dubbeln
Stefan Olsson och Peter Vikström klara för semifinal
Cykel
Tempo 16 km
essica Hedlund slutade på fjärde plats
Boccia
Christoffer Hagdahl utslagen i 16-delsfinalen
Skytte
50 m gevär helmatch
Guldmedalj
JONAS JACOBSSON
Resultat 6 september
Bordtennis
Lag
Emil Andersson och Fabian Rignell förlorade i kvartsfinalen
Fredrik Andersson och Linus Karlsson förlorade också sin kvartsfinal
Friidrott
Rullstol 1500 meter
Gunilla Wallengren till final
200 meter
Per Jonsson utslagen i försöken
Simning
50 meter ryggsim
Jennie Ekström blev sexa i finalen
Skytte
Lotta Helsinger slutade 11 i försöken och utslagen
Goalball
Damer
Sverige förlorade semifinalen, som till slut fick avgöras med straffläggning
Rullstolstennis
Dubbeln
Stefan Olsson och Peter Vikström till final
Resultat 7 september
Cykel
Linjelopp klass H4
Jessica Hedlund blev fyra bara sju sekunder från brons
Bordtennis
Anna-Carin Ahlquist och Ingela Lundbäck är i final mot Kina
Goalball
Herrar
Förlust mot Kanada med uddamålet. Oavgjort och Sverige hade varit i semifinal
Bronsmedalj
Svenska damlandslaget
Friidrott
Kula
Silvermedalj
Jeffrey Ige
Rullstolstennis
Dubbeln
Guldmedalj
STEFAN OLSSON
och
PETER VIKSTRÖM
Lite om Stefan Olsson på dalarnas tidningar
En grej, skriv ihop! Särskrivningar skadar allvarligt din hälsa, missbruka inte mellanslagstangenten.